Řešíte své finance s radostí nebo s antidepresivy v ruce?

V dnešním článku se společně podíváme na téma mnohdy ožehavé, mnohdy zapovězené, mnohdy smutné ale málokdy nějak moc vyhledávané, a to osobní či rodinné finance. Lidé toto téma zrovna nemilují z několika důvodů, mezi které patří

  • lhostejnost – Někomu je zkrátka jedno, jak na tom je. Peníze pro něj nejsou důležité, naopak jsou na samém konci zájmového žebříčku. Schválně říkám „zájmového“ ne „hodnotového“. Občas se objeví nemilé překvapení, když dotyčný po otevření peněženky zjistí, že zeje prázdnotou. Pak přicházejí drobné (či větší) ale stále se opakující krize. Nicméně i takoví lidé jsou mezi námi a z logiky věci mají patrně největší problémy s tím „nějak“ vyžít
  • strach – Mnozí z nás mají strach řešit cokoliv, co je s penězi nějak spojeno. Vidí v nich jakési zlo, které je má plně pod kontrolou a s nímž chtějí mít společného co možná nejméně. Své finance řeší většinou až ve chvíli, kdy se projeví v nějakém negativním kontextu – není na splátky dluhů, je třeba učinit nějakou investici (třeba do rozbitých spotřebičů), na kterou nejsou peníze apod. Problémem v těchto případech bývá, že pokud se finanční situace řeší hlavně v krizových případech, je vždy spojena s negativními emocemi a mnohdy i se strachem. Díky tomu se u dotyčných jen těžko vyvine nějaký přirozený zájem spravovat své finance trvale a mít v nich stále dokonalý přehled, i když by takové jednání předešlo většině nepříjemných situací.
  • neznalost – Nedávné průzkumy ukázaly, že Češi si s penězi a jejich správou příliš nerozumí. Neznají základní (a pro běžného člověka mnohdy životně důležité) pojmy, neovládají základy nejběžnějších finančních produktů, nevědí, jaké jsou výnosy z jejich úspor a investic či naopak náklady na jejich dluhy. Jediné, co umíme skutečně spolehlivě, je peníze utrácet.

Mým cílem v tomto článku je položit Vám mnohdy nepříjemné avšak důležité otázky, které by ve Vás mohly podnítit zvědavost a přání se vlastními financemi zabývat. Pojďme se tedy podívat dále.

Znáte stav svých financí?

Tato otázka při prvním přečtení může znít trochu hloupě. Nějaký přehled o své finanční situaci máme patrně všichni. Důležité je však ono slovo „nějaký“. Většinou je totiž znalost naší momentální situace dosti mizerná. Tak například – dokázali byste si teď hned vybavit nebo rychle nalézt všechny své závazky (s přesností na haléře)? Praxe v České republice ukazuje, že haléře dluhu, které mnozí pokládají za nicotné, mohou vést k tisícovým exekucím a ztrátě mnohem většího majetku než byla výše původního dluhu. To i z tak malé peněžní jednotky, jako je haléř, dělá velmi nebezpečnou potenciální hrozbu. Nebo jiná otázka – máte přesný přehled o tom, kam jde každá koruna, která Vám projde rukama? Jedna z věcí, které dělí bohatou menšinu od chudé většiny, je důslednost ve správě vlastních financí a trvalá snaha o dokonalý přehled o vlastní finanční situaci. To, co bohatí považují za nutnou součást práce na vlastní světlé budoucnosti, považují ostatní lidé za nudnou ztrátu času, kterou trumfne jakákoli jiná aktivita včetně uklízení.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Plánujete své výdaje a finanční toky?

Pokud některému z těchto pojmů zcela nerozumíte, tak ihned přestaňte číst a přihlaste se na některý z nejbližších kurzů finanční gramotnosti, které ve svém okolí naleznete. Zní to možná až příliš vzdálené realitě, ale výdaje je skutečné možné plánovat. Alespoň ty větší ano. I když většina z nás je schopna podlehnout svým nákupním rozmarům a bez mrknutí oka vybílit svou kreditku za obrovskou kupu krásných zbytečností, najdou se mezi námi i tací, kteří své výdaje a příjmy – tedy finanční toky, plánují. Mají jasnou představu o tom, kolik peněz mohou kdy očekávat a co si za tyto peníze mohou dovolit. Jak jste na tom Vy? Držíte své finance pevně v rukou, nebo se s každým použitím platební či (v horším případě) kreditní karty tiše modlíte, aby na ní byl dostatek prostředků? Rozhřešení je v tomto případě jednoduché. První možnost je správně, ta druhá ne. A to za každých okolností. Je jedno, jestli spravujete rozpočet ve výši deseti tisíc nebo deseti milionů. Váš přístup by měl být naprosto stejný.

Máte vlastní finanční cíle?

Jak je to s Vašimi cíli? Máte své životní cíle? Víte, čeho chcete v životě dosáhnout, nebo jen tak plujete na otevřeném moři a čekáte, kam Vás vítr zavane? A jak je to v případě Vašich financí? Máte konkrétní cíle v souvislosti se svými penězi, snažíte se dosáhnout určitého stavu na svých kontech, nebo své peníze necháváte svému osudu? Mnohé manažerské poučky tvrdí, že nezná-li člověk (či firma) svůj cíl, je jedno, co dělá. Nevíte-li „proč“, je jedno „jak“, případně jestli vůbec. Plout vlastním životem a čekat na překvapení v podobě různých událostí může být zcela jistě zajímavé a možná i romantické, ale v dnešní náročné době pro takový způsob života nenaleznete příliš pochopení. A v případě, kdy události, na které „narazí“, nejsou zrovna pozitivní, nemají lidé bez vlastních cílů žádné právo si jakkoli ztěžovat. Koneckonců nechali na „osudu“, kam je zavede. A „osud“ to dělá. Že se nám to nemusí vždy líbit, zní logicky.

Soustředíte se na dluhy nebo na budoucí prosperitu?

Ač to mnozí popírají, vliv vlastního myšlení na naše výsledky a život, který žijeme, je naprosto nezanedbatelný. Dopady myšlení jsou již potvrzeny i ve sféře peněz. Zjednodušeně bychom mohli říci, že nač člověk myslí, tím se podvědomě obklopuje a toho dostane také více. Proto je velmi zhoubné v případě, že máte nějaké ty dluhy, zabývat se jimi až nepřiměřeně moc. Přílišné soustředění se na vlastní dluhy může člověka přivést k těžkým depresím a totální bezmoci. Věřte mi, sám jsem to zažil. Takové deprese a probrečené dny bych nepřál ani nejhoršímu nepříteli. Jistě sami uznáte, že to není zrovna nejlepší výchozí bod pro hledání nějakého smysluplného řešení. Je proto třeba soustředit se na své cíle – na lepší vlastní budoucnost, na vizi toho, jak fungujete bez dluhů a se solidními úsporami či investicemi. Taková vize je velmi prospěšná a podporuje hledání řešení současné situace. Člověk, který věří v lepší zítřky a má jasnou vizi a cíle, jak těchto lepších zítřků dosáhnout, má otevřených skutečně mnoho různých řešení. A co je nejlepší, neustále se otevírají další a další.

Závěrem…

Co říci závěrem? Znám pár lidí, kteří svou finanční situaci řeší rádi a často. Mají v této oblasti smělé cíle a hledají neustále efektivní cesty k jejich splnění. Pro normálního člověka (rozumějte pesimistu nebo chcete-li českého realistu v otázkách financí a života) by pohled na takového člověka byl frustrující. Ve mně tito lidé vyvolávají nadšení a dodávají mi pozitivní energii. Díky nim totiž vím, že přístupů k vlastním financím existuje velké množství a zdaleka ne všechny jsou destruktivní. Probouzí to ve mně naději v tom smyslu, že každý člověk, bude-li dostatečně otevřený novým podnětům a jiným než standardním vzorcům myšlení, je schopen dosáhnout vlastní velké finanční prosperity a života bez dluhů.