Síla porozumění

Této týden jsem vedl bolestivý, ale pronikavý rozhovor po telefonu s mou manželkou Michaelou. Sdílela se mnou své starosti, a to velice naléhavě, ale také tak, že ji to činilo zranitelnou.

Ne vždy je čas na “dobré rady”

Když jsem ji okamžitě začal dávat některé ze svých „dobrých rad“ (jak to často dělám – protože jako muž, stejně jako spisovatel, přednášející a kouč jsem dobře trénovaný v dávání rad), zarazila mě a řekla:

„Nemůžeš pro mě mít prostě porozumění? To je totiž to, co právě teď potřebuji. Když poznám, že se do mě dokážeš vcítit, budu schopná vnímat tvé rady.“

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Gratulujeme. Jste skvělí... Děkujeme za čtení příspěvku... 

Registrujte se na webu pro další skvělé dárky... 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 

Její poznámka mě úplně zarazila. Začal jsem se bránit a ospravedlňovat – hádal jsem se, že ale mám ve skutečnosti hodně porozumění a že by naopak ona měla být více otevřená mým radám.

Netřeba již říkat, že moje obrana (a následná arogance spolu se sebe-ospravedlňováním) ničemu nepomohla a naopak situaci zhoršila, než jsme se nakonec zase usmířili.

Michaelina reakce se mi však zapsala hluboko do duše.

Přestože „rozumím“ důležitosti porozumění, učím ho druhé skrze svou práci a mám schopnost prožívat a vyjadřovat mnoho porozumění pro lidi, co mě obklopují, je přeci jen občas těžké mít porozumění pro lidi, kteří mi jsou nejblíže, včetně mě samotného, a to obzvláště poslední dobou.

Nestává se vám to také?

Porozumění může být záludné, zvláště když jsme s lidmi nebo situacemi, jichž se to týká, citově spojeni (což skoro vždy jsme). Je také obtížné mít porozumění, když se cítíme ohroženi, ve stresu nebo plni emocí (všechny tyto pocity často zažíváme, zvláště ve spojení s lidmi, kteří pro nás mnoho znamenají). A nakonec, porozumění může být někdy nepochopeno.

Porozumění NENÍ:

  • Sympatie
  • Lítost
  • Politování
  • Schválení
  • Souhlas

Porozumět můžeme i bez souhlasu s druhým

Stručně řečeno, porozumění je schopností přenést se do situace druhého člověka a propojit se s ním jak pocitově, tak se soucitem.

Nemusíme s daným člověkem souhlasit nebo jej pochopit v plné šíři, abychom byli schopni s ním soucítit a porozumět mu.

Nemusíme ani mít podobnou zkušenost s tím, co onen člověk zažívá (přestože to může pomoci).

Musíme být pouze s ním, připojit se k němu a uvědomit si, čím právě prochází.

Porozumění nám samým, přestože se odehrává v jiném kontextu, funguje úplně stejným způsobem, jednoduše obráceným do nitra.

Problémem je, že často dovolíme našemu egu, postojům a míněním zabránit naší schopnosti prožívat a vyjadřovat porozumění.

Pokud s někým plně souhlasím, zažil jsem něco podobného a vidím věci úplně stejně jako on, pak je pro mě docela snadné mít pro něj porozumění.

Avšak, pokud s nimi nesouhlasím, neznám podobnou situaci a chápu dané okolnosti velice odlišně nebo si dokonce myslím, že způsob, jakým reagují na vzniklé problémy, jim samotným škodí, pak je pro mě velice často obtížné mít vůči nim porozumění a dokonce se bojím, že vyjádřím-li přece jen porozumění, mohlo by to být pochopeno jako souhlas nebo schvalování jejich chování.

Porozumění pro naše vztahy a život!

Přestože to může být těžké, síla porozumění je podstatná pro zdraví a úspěch našich vztahů a životů.

Je klíčovou součástí naší vlastní emoční inteligence a duševní rovnováhy. Ve spojení s lidmi, co nám jsou nejbližší, včetně nás samotných, a záležitostmi, které pro nás mnoho znamenají, je porozumění ještě podstatnější, ale mnohokrát také složitější jej prožít a vyjádřit.

Jak se naučit porozumět

porozumění

Zde je pár věcí, které je dobré si zapamatovat a procvičovat pro posílení naší schopnosti porozumění:

1) Zeptejte se sami sebe, kdy vám chybí porozumění.

Projděte si různými oblastmi svého života a vztahů a pokuste se povšimnout si, kde by porozumění mohlo být chtěno, zapotřebí, a nebo jednoduše chybí.

Když určíte ty situace, vztahy a osobní případy, kde by bylo dobré, kdyby jste zvýšili míru svého porozumění, učiňte sami sobě závazek, že do nich vnesete méně odsuzování a více soucitu.

2) Oslovte lidi ve svém životě.

Jakmile určíte ony zvláštní situace a vztahy, kde byste mohli mít více porozumění, oslovte ty lidi, kterých se to týká a dejte jim najevo svůj zájem.

Může být třeba se omluvit, něco uznat a nebo si prostě jen přiznat, že chcete vnést více porozumění a soucitu (a méně odsuzování, rad, sebe-ospravedlňování atd.) do vašeho vztahu. Začněte na tom pracovat s lidmi, na kterých vám nejvíce záleží.

3) Ptejte se lidí, jak se cítí a doopravdy poslouchejte, co vám říkají.

Když lidé poznají, že jim je nasloucháno a rozuměno, často se uvolní, otevřou a cítí se být podpořeni.Jeden z nejlepších způsobů, jak můžeme vyjádřit porozumění vůči druhým je skrze náš zájem a naslouchání.

Ptát se lidí, jak se skutečně cítí, co se skutečně odehrává v jejich životech a naslouchat jejich odpovědím (aniž bychom je soudili), jsou jedny z nejlepších věcí, které můžeme udělat, abychom vyjádřili naše porozumění lidem kolem nás.

Všechny tyto věci jsou také pravdivé v ohledu rozumění a soucitu k nám samým, což je v tomto procesu podstatné. Jako u většiny případů v našem životě, nemůžeme rozdávat to, co sami již nemáme. Porozumění sobě samému je základem.

Každý z nás chce porozumění!

Každý na této planetě, včetně nás, dělá skoro vždy to nejlepší, čeho je v každé chvíli svého života schopen.

Všichni se stále vyrovnáváme s radosti, bolestí, růstem, výzvami a dalšími součástmi toho být člověkem.

Pokud si toto zapamatujeme, umožňujeme tím sobě i ostatním prožívat lásku a zajímat se o svůj život, vztahy a nás samé s hlubokým pocitem úcty, důstojnosti a konečně – s porozuměním.